Energia odnawialna
1) Czym jest energia odnawialna?
Energia odnawialna jest to rodzaj energii, która jest uzyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów. Zasoby energii odnawialnej odnawiają się w relatywnie krótkim czasie. Mówiąc prostym językiem, energia odnawialna jest nieograniczona i darmowa.
2) Źródła energii odnawialnej.
Do źródeł energii odnawialnej zalicza się: słońce, wiatr, wodę (rzeki, pływy, fale morskie), energię jądrową w zamkniętym cyklu paliwowym, biomasę, biopłyny, oraz biopaliwa. Do źródeł energii odnawialnej zaliczamy również ciepło pozyskane z ziemi (energia geotermalna), z powietrza (energia aerotermalna) oraz z wody (energia hydrotermalna)
3) Energia odnawialna a energia nieodnawialna.
W obecnym świecie zdecydowanie dominuje pozyskiwanie energii ze źródeł nieodnawialnych, głównie paliw kopalnych. Ich zasoby są jednak ograniczone, a ich używanie powoduje zanieczyszczanie środowiska poprzez emisję gazów cieplarnianych.
Energia odnawialna może skutecznie uzupełniać, a w przyszłości całkowicie zastąpić energię nieodnawialną. Jest ona przede wszystkim ekologiczną oraz bardziej ekonomiczną alternatywą.
Fotowoltaika
1) Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest to system bazujący na efekcie fotoelektrycznym, czyli wykorzystywaniu promieniowania słonecznego w celu wytworzenia energii elektrycznej. Proces ten jest możliwy dzięki wykorzystaniu tak zwanych paneli fotowoltaicznych. Pozyskiwany za ich pomocą prąd stały jest następnie przekształcany w prąd zmienny.
2) Jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie (fotony) do wytwarzania energii. Proces ten zachodzi dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Kiedy pojedynczy foton pada na panel fotowoltaiczny wykonany z krzemu, wprawia on w ruch elektron, który powoduje wytworzenie energii elektrycznej
3) Farmy fotowoltaiczne.
Farma fotowoltaiczna jest to kompleks zrzeszający dziesiątki, a nawet setki lub tysiące modułów fotowoltaicznych na wspólnym obszarze. Celem funkcjonowania farm fotowoltaicznych jest wytworzenie jak największej ilości energii, która jest następnie sprzedawana.
4) Fotowoltaika dla domków.
Coraz więcej ludzi decyduje się na pozyskiwanie energii z paneli. Przy modułach fotowoltaicznych ważne jest to, aby były one usytuowane w niezacienionym miejscu, z jak najlepszym dostępem do słońca, dlatego często są one umieszczane na dachach domów jednorodzinnych. Przydomowa fotowoltaika to dobry wybór, który zapewnia niższe rachunki, ekologiczność, bezobsługowość oraz trwałość.
Wodór
1) Podsumowanie.
Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem, z którego składa się około 75% masy całego wszechświata. Znajduje się w wodzie, która stanowi 70% powierzchni Ziemi, i występuje w każdej materii organicznej. Wodór jest również najprostszym pierwiastkiem, który składa się z jednego protonu i jednego elektronu, oraz jest najlżejszym ze wszystkich pierwiastków i gazów – jest aż 14 razy lżejszy od powietrza.
2) Wykorzystywanie wodoru jako ekologicznego paliwa.
Wodór jest bardzo przyjaznym dla środowiska paliwem, ponieważ jego spalanie nie powoduje zanieczyszczeń atmosfery. Odwracając proces elektrolizy wody, podczas spalania wodoru z czystym tlenem powstaje jedynie woda. Wodór wydaje się być również dobrym kandydatem na ekologiczne paliwo poprzez swoją szeroką powszechność. Wartość opałowa wodoru jest rówież bardzo wysoka(120mJ/kg), prawie trzykrotnie wyższa od benzyny. Największym wyzwaniem związanym z wykorzystaniem paliwa wodorowego jest jednak jego transport i magazynowanie.